A szigligeti vár alatt áll a település mostanra sajnos elhanyagolt öröksége, a Lengyel-Putheány-kúria, melynek legrégebbi része 1787-ből származik. A közelmúltban vendégfogadó működött a falai közt, de ma már veszélyesen le van pusztulva.
Az eredetileg négyszög alaprajzú kúria késő barokk stílusban épült, majd a 19. század elején L alakúvá formálták egy romantikus jellegű rész hozzáépítésével. A belső terekben fehérre festett dongaboltozat található. Az út felőli, régebbi részt találtam az egyik legizgalmasabbnak, a mellvéden nyugvó toszkán oszlopok tartják a nádfedeles tetőt, igazi népi jelleget adva a háznak. A legújabb rész a 20. század eleji fatornác.
A másik izgalmas és történelmi szempontból is jelentős része a kúriának a templom felőli oldalon lévő nagy, félköríves kapu, melynek tetején kőváza díszeleg. A félkörívben a Tóti Lengyel család 17. századi kőcímere látható, mely a vár kapuzatáról került ide. A kapu két oldalán domború faltükröket alakítottak ki vakolatból.
A címer körüli elemek is rendkívül érdekesek. Felette találjuk az egykori várkapu íves zárókövét, melybe egy hétsoros latin szöveget véstek. A felirat tartalmazza Lengyel Boldizsár császári és királyi aranysarkantyús ezredes nevét és az 1638-as évszámot. A címer alatti két kőlap a következő magyar nyelvű verset tartalmazza: "Nemes vagyok küszál, Lengyel nemesetett, még nemesebb itt fel ékesített, Boldizsár az várban magasra vitetett, Imre, mert leestem, ide emeltetett. 1787."
A kapu belső oldalán is van egy felirat, melyen ez áll: "E küszál mutatya két urnak az nevét, és mindkettőnek vitézi címerét, fölöttem néhai Lengyel Boldisarét s annak maradéka az Lengyel Imreet. Anno 1787." A szövegeket Marton Mihály püspöki szakács szerezte.
A kúria udvara támpillérekkel megerősített kőkerítéssel van körbevéve. Az oldalbejárathoz lépcső vezet fel, onnan be lehet jutni a házhoz. Sajnálom, hogy ennyire el lett hanyagolva ez a hangulatos épület. Szigliget annyi kincset rejt, így remélem, nem hagyják tovább pusztulni, mert hatalmas veszteség lenne a településnek és mindannyiunknak egyaránt.
Íme, még két kép a kúria kapuja mellett található katolikus templomról, mely romantikus stílusú kinézetét 1877-ben nyerte el:
Képek: Múltidéző Építészet
Ha tetszett a bejegyzés, és szeretnél értesülni a legfrissebb bejegyzésekről, kövess a Facebookon.