A tér neve önmagáért beszél, hiszen Veszprém óvárosa és a várhegy az Óváros térről indul ki. A rendszerváltás előtt a Vörös Hadseregről nevezték el, azelőtt pedig Rákóczi nevét viselte, valamint Piactérnek is hívták, mivel a XX. század első feléig itt tartották a város legnagyobb piacát.
A nyolcas alakú tér egyik kiemelkedő épülete a Pósaház, mely késő barokk, copf stílusban épült 1793-ban. Kezdetben a zirci cisztercitáké volt, 1902-ben került Pósa Endre könyvkereskedő és nyomdász tulajdonába. Kereskedést nyitott itt, amely a diákok, tanárok és tisztviselők kedvelt helye volt. Pósa Endre nagy becsben tartotta a manzárdtetős épületet, műemlékként óvta.
Másik ikonikus épület a téren a Városháza, mely eredetileg egyházi banknak épült 1857-ben romantikus stílusban. A polgármesteri hivatal csupán 1990 óta található itt. Kovácsoltvas erkélyei igen tetszetősek.
A térről jól látható a 48 méter magas Tűztorony vagy Vigyázótorony, melynek körerkélyéről gyönyörű kilátás nyílik a belvárosra.
A veszprémi Tűztorony.
A tér közepén található a Milleniumi Emlékmű, mely Lugossy Mária szobrászművész munkája. Ez Magyarország egyetlen non-figuratív milleniumi emlékműve, mely 2001-ben készült el, viszont stílusával eléggé kilóg a sorból.
Milleniumi Emlékmű. A kép pillanatában egy galamb használta kilátónak.
A teret körülölelő többi épület a XIX-XX. század fordulóján épült polgárház, zömmel szecessziós stílusúak. Ilyen a Rákóczi Ferenc utcáról a térre érkezvén bal kéz felőli emeletes saroképület, melynek földszintjén jelenleg pékség működik, a Kinizsi ház, és a mellette sorakozó polgárházak.
Ha érdekelnek a veszprémi épületek, látnivalók, olvasd el a következő cikkeket:
A veszprémi Eötvös Károly Megyei Könyvtár gyönyörű épülete
Ha tetszett a bejegyzés, és szeretnél még hasonlókat olvasni, kövess az Instagramon is!
Képek: Múltidéző Építészet