Nemrég hazatértünk Debrecenbe, és szomorúan vettem tudomásul, hogy a város néhány szépséges épülete nagy veszélyben van. Még gyorsan készítettem róluk fényképet, mert ki tudja, milyen állapotban lesznek, mire újra hazamegyünk.
Steinfeld-ház - Piac utca 59.
Amióta az eszemet tudom, az egykor Steinfeld István tulajdonában álló háromemeletes ház fokozatosan pusztul (a telek jó ideig a családé volt, a 19. századi kataszteri térképen Steinfeld Antal neve van feljegyezve, az utca pedig még a Nagy Piacz nevet viselte). Régóta üresen áll, pedig nagyon szép központi helyen lévő épületről van szó, jól beleillik a Piac utcai házak sorába. Ráadásul a homlokzaton mezőgazdasági jeleneteket ábrázoló domborművek találhatók 1908-ból, melyek szervesen kötődnek a cívisváros múltjához. A palota eklektikus stílusban épült a kevésbé ismert Bloch és Holitscher építészek tervei alapján. A kivitelezést a Debrecenben több ház megépítéséért is felelős Tóth István vezette.
Voltak már tervek a környék átalakítására, az Apolló tömbrehabilitáció 2008. szeptember 1-jén indult volna és 2010-re kellett volna befejezni a hajdan kiállított információs tábla szerint. A Piac utcai épületek homlokzatát meg akarták tartani a látványtervek szerint, de vajon a domborművekkel, díszítésekkel mi lett volna a helyzet? Láttunk már sajnos olyat, hogy műemlékvédelem címszó alatt a homlokzati fal és néhány szegély maradt meg az eredeti épületből (lsd. Párizsi Udvar), aminek szerintem nem sok értelme van.
Szóval azóta ez a nagy átalakítás nem valósult meg, az épület még mindig üres, és pusztul. Belekezdtek valamibe jó pár éve, a belső udvarban pedig olyan állapotok uralkodnak, hogy ajjaj. Meglátjuk, reméljük a legjobbakat. Ha tudtok friss infót, írjátok meg kommentben. Sejtésem szerint ez a helyzet egy ideig még így marad.
Kossuth utca 23.
Jó ideig kutattam az interneten, de túl sok mindent nem találtam erről az egyemeletes lakóházról. Ha eljutok a levéltárba, talán többet megtudok. Az biztos, hogy helyi egyedi védelmet élvez, ami azért reményre ad okot a fennmaradását tekintve. A 19. századi kataszteri térkép szerint a telek tulajdonosa Budai József volt, akkor még Nagy Czeglédi utcának hívták a Kossuth utcát. Valószínűleg átalakítás során nyerte el jelenlegi kinézetét.
Nagyon tetszik a homlokzata, szecessziós jellegűnek mondanám. Három stilizált növényi dísszel ékesített, ami viszont passzol az Alföld jellegéhez népiességéből adódóan. Sajnos az egyik dísz erősen megrongálódott, lehullott a vakolattal. Látszik, hogy téglából épült a ház, a lábazat nagyon csúnyán össze van firkálva. Szép a kapuja is, a vakolat hullámos vonalazása pedig egyedivé teszi a város épületei közt. A díszes virágtartók üresen állnak, a pártázata is csipkézett, középen kiemelkedő oromzattal. Nagyon különleges épület, kár, hogy ennyire el van hanyagolva.
Péterfia utca 42-44.
Erről az épületről sem sok mindent találtam. Az egyemeletes bérház szintén helyi egyedi védelmet élvez, a földszinten söröző és gyorsétterem működik, a homlokzat ezen a szinten rendben is van. Az épület többi részében lakások, de a vakolat már teljesen kopott, az ablakok kerete valaha sárga volt.
Talán eklektikusnak mondanám a stílust, a Péterfia utca oldalán a bejárat feletti erkély nyílászáróját kivéve az ablakok íveltek, a többi téglalap alakú. A kataszteri térkép szerint a 19. században több kisebb telek volt a helyén, így a 19. század végén vagy a 20. század elején épülhetett. Kis szecessziós beütést is látni, az oromzat és a pilaszterek, az ablakok formáinak variálása nem egy szecessziós épületnél figyelhetők meg.
Vállalkozók háza - Péterfia utca
Ezt a házat mindenki ismeri Debrecenben, hiszen itt volt a Vállalkozók Háza. Sorsa megpecsételődött, lebontják, télen már a tető sem volt meg, helyére modern társasház épül. Mire újra Debrecenben járunk, biztos, hogy nem lesz már meg. A mellette lévő kisebb földszintes ház már lebontva, helyén a félkész modern épület. Ezek a klasszicista vagy barokkos jellegű polgárházak Debrecen cívis jellegét adták és adják, néhányuk bár lakatlan vagy nagyon lepusztult, akár menthetetlen. Remélem, legalább a kovácsoltvas erkély nem kerül megsemmisítésre, nagy kár lenne érte.
UPDATE 2020. június
2020 júniusában ismét jártunk Debrecenben, és a képen is láthatjátok, hogy még mindig nincs befejezve az építkezés. A Vállalkozók háza be van pókhálózva, tető még mindig nincs, de jó jel, hogy a homlokzat az erkéllyel még mindig megvan, ezek szerint beépítik a modern társasházba, hasonlóan a szomszédos megoldáshoz. Bentről az utcára szűrödik a munka zaja, tehát az még folyamatban.
Képek: Múltidéző Építészet
Ha tetszett a bejegyzés, és szeretnél értesülni a legfrissebb posztokról, kövess a Facebookon!
Az alábbi videóban pedig megtekintheted, milyen is volt a "cívisváros" idestova 100 évvel ezelőtt. Ha tetszik a videó, nyomj egy lájkot, és iratkozz fel a blog YouTube csatornájára!