Magyarországon a vasbeton szerkezetű víztornyok jellemzően a XX. század elején jelentek meg, de az utóbbi években újra fénykorukat élik, sorban újítják fel őket. Gyakorlati hasznuk mellett építészetileg is szemet gyönyörködtető elemei egy-egy településnek, némelyikük szecessziós stílusával a boldog békeidők hangulatát idézi.
Az évtizedek során néhányuk feleslegessé vált, és nem tölti már be eredeti funkcióját, de vannak, amelyek a mai napig tökéletesen működnek. Kulturális szempontból is nagy jelentőséggel bírnak, sokuk kiállításoknak adnak helyet vagy turisztikai látványossággá léptek elő.
Lássuk most Magyarország legszebb víztornyait!
Figyelem, a lista szubjektív! :)
A szegedi "Öreg hölgy"
A szegedi víztornyot "Öreg hölgynek" is nevezik, nem véletlenül, hiszen Magyarország egyik legrégebbi víztornya, és az első az országban, mely korát megelőzve vasbeton szerkezetű.
Kép: szeretlekmagyarorszag.hu
Az építésére 1903-ban írták ki a pályázatot, melyet Zielinski Szilárd nyert meg, aki Európa-szerte elismert szaktekintélye volt a vasbeton alkalmazásának. Az "Öreg hölgy" évtizedekig mintául szolgált más vasbeton szerkezetű víztornyok létrehozásához.
Kép: Wikimedia Commons
A mutatós szecessziós homlokzat a nem kevésbé elismert Korb Flóris munkája, a kivitelezésre a Freund Henrik és fiai céget bízták meg.
Kép: szeged.hu
A pályázat kihirdetésétől számítva a torony röpke másfél év alatt el is készült, ami a korban hatalmas bravúrnak számított. A medencéje, melyhez vasbeton lépcső vezet fel, 1000 m³ térfogatú, a 43 méter magas víztorony a mai napig hűségesen ellátja feladatát. Száz éves kora után, 2005-2006-ban került sor a legutóbbi felújítására.
Kép: viztorony.hu
Eredeti funkciója mellett kiállításoknak is helyet ad, például megtekinthető a szikvízről és a fizika történetéről szóló tárlat.
Kép: Wikipedia
Nagyerdei Víztorony, Debrecen
A debreceni Nagyerdő zöldjében 1913-ban építették a 34 méter magas víztornyot, melynek feladata az egykori egyetemi- és villanegyed vízellátása volt.
Kép: debrecen.hu
Adorján Dezső gépészmérnök és Fried Aladár Sándor építési vállalkozó volt megbízva az építkezéssel. A vasbeton szerkezetű víztorony 1000 m³-es víztartályát nyolc karcsúsodó pillér és egy középső, hengeres törzs tartja, a tartályt árkádíves körterasz veszi körül.
Kép: epiteszforum.hu / Batár Zsolt
Az ötvenes évektől kezdve sajnos elhanyagolt állapotba került, végül 1994-ben kapott helyi védettségi státuszt, majd az elmúlt években felújították, és új funkciókat is kapott. Kiállításoknak, rendezvényeknek, kávézónak ad helyet amellett, hogy eredeti feladatát is még mindig ellátja.
Kép: epiteszforum.hu / Batár Zsolt
Kép: epiteszforum.hu / Batár Zsolt
Kép: epiteszforum.hu / Batár Zsolt
Kép: Debreceni Vízmű Zrt.
Az egykori Gödöllői Agrártudományi Egyetem víztornya
A Szent István Egyetem víztornya ma ipari műemlék, az egykori Agrártudományi Egyetem parkjában áll. Feladata az egyetemi lakótelep ivóvízzel való ellátása.
Kép: gvkik.hu
Az itt felsoroltak közül ez a legfiatalabb torony, 1955-ben épült Jánossy György és Czebe István tervei alapján. Stílusa alapján is kilóg a bejegyzésben felsoroltak közül, bár a szocializmus idején épült, nem mondható nevezhető szocreál építménynek, inkább a húszas évek észak-európai építészetének neoklasszicista stílusát követ
Kép: viztorony.hu
A torony tetején egy üvegezett, acélszerkezetű kilátó található, mely meteorológiai állomásként is működött, külseje pedig fehérre festett nyerstégla. A bejárat felett láthatjuk Borsos Miklós Arion és a delfin című domborművét. A torony tetején lévő szélkakas is ritkaság, készítője Magyari Barna.
Kép: gvkik.hu
A víztoronyban megtekinthető kiállítás a vízgazdálkodás és földmérés történetéről.
A Siófoki Víztorony
Siófok egyik nevezetessége a Fő téren álló, régi pompájában tündöklő víztornya. Kivitelezésére szintén a századelőn került sor, 1911 és 1912 között Guth Árpád és Gergely Jenő tervezésében.
Kép: epiteszforum.hu
A második világháborút nem úszta meg sértetlenül, 1944-ben egy páncéltörő ágyú lövedéke megrongálta, de 1946-ra újra működőképes állapotba hozták. 1973-ban viszont már feleslegessé vált, mivel Balatonkilitiben elkészült az 5000 m³-es víztározó.
Kép: epiteszforum.hu
Ennek ellenére a víztoronynak közel sem fellegzett be, mivel a nyolcvanas évektől egyre nagyobb szerepet kapott Siófok turizmusában, a város jelképévé vált.
Kép: epiteszforum.hu
2010-2012-ben teljes körű renováláson esett át a Fő térrel együtt, így valóban méltó jelképe a városnak. A műemlékké nyilvánított toronyból csodálatos kilátás nyílik a Balatonra és a tőle délre eső területre. Két panoráma lift is vezet fel a 45 méter magasba.
Kép: siofok.hu
A Margitszigeti Víztorony
A szecessziós megjelenésű víztorony Magyarország egyik legmagasabbika az ő 57 méterével. A sziget középső részén található a Margitszigeti Szabadtéri Színpad mellett.
Kép: Budapest Portál
Kép: civilhetes.net
A víztorony 1911-ben épült fel nem kisebb nevek közreműködésével, mint Ray Rezső Vilmos tervező és Zielinski Szilárd kivitelező. Medencéje ugyan nem az ország legnagyobbika, így is 600 m³ vizet képes tárolni.
Kép: egykor.hu
A torony jelenleg mindkét funkcióját betölti: víztároló és kilátó is egyben, ahonnan Budapest körpanorámáját élvezhetjük. 2013-ban újították fel, Visual Art kiállításoknak ad helyet.
Kép: szabadter.hu
Érdekesség, hogy a margitszigeti víztorony a Fővárosi Vízművek jelképe, logójának szereplője.
Szombathely víztornya
A szombathelyi Brenner parkban lezártan álló, pusztulófélben lévő, csodálatos víztorony a listából az egyik kedvencem. Rekonstrukciójára már születtek tervek, de hogy mikor kezdik el, még nem tudni. Mindenesetre kíváncsian várom, érdemes megmenteni ezt a különleges építményt.
Kép: friss.hu
A két világháború között, 1926-ban épült, eredeti rendeltetését már nem tölti be. Építészetileg értékes eleme Szombathely városának, csodálatos kupolájával méltóságteljesen emelkedik a város felé.
Kép: szombathely.varosom.hu
Jelenlegi tulajdonosa a Vasi Vízmű Rt., amely biztonsági okokból tartja lezárva a romos belső miatt. A 800 m³-es víztároló medence a nyolcvanas évek eleje óta áll kiszáradva.
Kép: viztorony.hu
Kép: viztorony.hu
Fehérhegyi víztorony, Pécs
A 33 méter magas, "csupán" 300 m³-es vasbeton tartállyal rendelkező fehérhegyi víztorony ugyancsak még ma is használatban van. A Első Dunagőzhajózási Társaság Bányaigazgatósága 1924-ben kapott engedélyt az építésre, és két év múlva, 1926-ra el is készült a meszesi bányászlakásokat vízzel ellátó torony.
Kép: sy.geoview.info
Az említett bányászlakások a korban kiemelkedő komforttal voltak ellátva, még udvar ill. kert is tartozott hozzájuk. A víztorony alsó szintjén pedig a toronyőr számára alakítottak ki lakást.
Kép: viztorony.hu
A víztorony műszaki vezetője és feltételezhetően maga a tervezője is Pilch Andor volt. Érdekesség, hogy az építkezéshez egyenesen Svédországból hoztak betonkeverőt. Az elmúlt csaknem száz éves történelme alatt természetesen ő is felújításra szorult, így 2012 óta újra egykori fényében pompázik. A 2000-es évek elején esti díszkivilágítást is kapott.
Kép: viztorony.hu
Bár ipari műemlék jellege van, nem kapott még műemléki státuszt. Nem tervezik, hogy kilátóként is hasznosítsák, hiszen a toronyba a víztéren keresztül vezetne fel lépcső. Ennek ellenére mai napig működő, gyönyörű mementója a helyi szénbányászat fénykorának.
Kép: viztorony.hu
Hajmáskéri víztorony
Az Osztrák-Magyar Monarchia 1906-tól tüzérségi lövőiskolát létesített Hajmáskéren, 1911-re ki is épült a településrész minden kiszolgáló épületével együtt, köztük a víztoronnyal. Kondor Márton és Feledy József tervezésében egy igen különleges, modern katonai lakótelep jött létre, ahol a több ezer katona mellett Ferenc József is megfordult.
Kép: egykor.hu
A korban komfortosnak számító, közművesített lakások mellett vendéglő, kaszinó, iskola, templom és kórház szolgálta a katonák igényeit. A környezetre is odafigyeltek, kilenc holdnyi területen parkot hoztak létre egy mesterséges tóval.
Kép: viztorony.hu
A második világháború után a szovjetek egészen a rendszerváltásig használták a területet, az épületeket, így a sakkbástya alakú víztornyot is, mely a település legmagasabb pontján áll. A szovjetek kivonulása óta a torony és az egész településrész - a használatban lévő lőtéren és egy-két épületen kívül - a lassú enyészeté.
Kép: Wikimedia Commons
Kép: Wikimedia Commons
Újpesti víztorony
Budapest másik emblematikus víztornya Újpesten található. A XIX-XX. század fordulóján Újpest még önálló település volt, ebben az időszakban írtak ki pályázatot a település önálló vízvezeték-hálózatának kiépítésére.
Kép: viztorony.hu
A pályázat nyertese a belga Compagnie Générále des Conduites d'Eau Liége Belgique cég volt. A kivitelezéshez egy projektcéget hoztak létre Ister Magyar Vízmű Rt. néven.
Kép: Wikimedia Commons
A projekt keretén belül készült el Mihailich Győző tervezésében 1911-1912-ben a torony. A vasbeton technikával készült építmény 2003-ig látta el feladatát. A hatalmas, 1500 m³ térfogatú vasmedence 15 méter átmérőjű.
Kép: Wikipedia
1944-ben izgalmas történéseknek lehetett szemtanúja, hiszen a nyilasok fel akarták robbantani, de az újpesti partizánok ezt megakadályozták. Ennek az eseménynek állít emléket egy tábla a helyszínen.
Kép: Wikipedia
Svábhegyi víztorony
Az összeállításban szereplő harmadik fővárosi víztorony tervezője szintén Zielinski Szilárd. A 30 méter magas, a többihez képest "csupán" 200 m³ térfogatú, 6,2 méter átmérőjű medencével rendelkező torony a magasan fekvő, hegyi otthonok vízellátását volt hivatott szolgálni, és teszi ezt a mai napig.
Kép: dronehungary.hu
A torony felső része, ahol a pilléreken nyugvó vasbeton medence található, különleges, nyolcszög alakú. 1913-ban adták át, kivitelezése a Fodor és Reisinger cég jóvoltából történt.
Kép: egykor.hu
Kép: Wikimapia
Kép: Wikimedia Commons
Kép: Wikimedia Commons
Ha tetszett a bejegyzés, és szeretnél értesülni a legfrissebb posztokról, kövess a Facebookon.
Források:
szegedivizmu.hu
nyugat.hu
Wikipedia
szombathely.varosom.hu
debrecen.hu
epiteszforum.hu
gvkik.hu
viztorony.hu
viztorony.com
budapestcity.org